Nieuws
woensdag, 05 mrt 2025

Meer wanbetalers: regering moet Vlaamse zorgverzekering meer in de verf zetten

Elke Vlaming ouder dan 25 jaar betaalt jaarlijks verplicht een zorgpremie die dient voor de financiering van onze Vlaamse sociale bescherming. Met die premies worden zorgbudgetten gefinancierd voor zorg aan personen met een handicap of ernstige gezondheidsproblemen. Sinds 2021 gaat het de verkeerde richting uit met het aantal boetes dat wordt opgelegd wegens niet betaling van de premie. In 2022 werden 38.893 boetes opgelegd aan mensen die hun premie niet betalen, in 2023 waren dat er 47.012 en vorig jaar (2024) zelfs 50.548. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams welzijnsminister Caroline Gennez (Vooruit) op een parlementaire vraag van Vlaams volksvertegenwoordiger Freija Van den Driessche (Vlaams Belang). Een boete wordt pas opgelegd wanneer er twee jaar lang geen zorgpremie betaald wordt.

Een achterstallige betaling leidt overigens niet meteen tot een boete. Die wordt pas opgelegd na een dubbele wanbetaling en een herinnering. Wanneer er twee zorgpremies niet volledig betaald worden, zal de zorgkas die de premie moet innen het tweede jaar eerst een uitnodiging tot betaling verzenden, en een herinnering. Aan alle leden die in aanmerking komen voor een boete wordt een aangetekende brief verzonden, aangetekend op papier of via de e-box, waarin zij hun leden aanmanen te betalen om de boete te vermijden. Deze laatste verwittiging blijkt wel degelijk effect te hebben, want bijna de helft van de achterstallige betalers konden zo alsnog een boete vermijden. De zorgkassen verzonden de aangetekende brief aan 97.498 leden. 46.960 personen (48%) betaalden alsnog en konden zo een boete vermijden. De inningsgraad bij zij die in 2024 uiteindelijk wél een boete opgelegd kregen, ligt overigens erg laag. Van de in dat jaar opgelegde boetes werden er nog maar 1.652 (of 3,27%) betaald.

Volgens Van den Driessche heeft de toename van het aantal slechte betalers allicht ook te maken met een gebrek aan bekendheid van onze Vlaamse sociale bescherming: “De Vlaamse sociale bescherming is een eerste opstap naar een Vlaamse sociale zekerheid. Ik ervaar te veel mensen die de achtergrond van deze zorgpremie onvoldoende kennen. Dankzij het geld van deze zorgpremies krijgen zorgbehoevenden de steun die ze nodig hebben om menswaardig te leven”, aldus het Vlaams Parlementslid. “Dat opnieuw steeds meer mensen het laten afweten met het betalen van deze premies, toont volgens mij ook de noodzaak aan voor de Vlaamse regering om het belang van deze Vlaamse sociale bescherming en het betalen van de premies opnieuw in de verf te zetten.”