Persberichten
dinsdag, 08 apr 2025

Extreemlinks vandalisme aan Brusselse tunnels geraamd op 1,25 miljoen euro

Foto: Vlaams Belang. Extreemlinks vandalisme aan Brusselse tunnels geraamd op 1,25 miljoen euro

Tijdens de betoging tegen de saneringsplannen van regering De Wever, die op 13 februari 2025 door Brussel trok, werd in zes tunnels over een afstand van 2,6 kilometer vandalisme aangericht. Brussel Mobiliteit, dat tot op heden de schade niet herstelde, raamt de kosten voor het herstel van de tunnels op 1.253.160,25 euro. Dat blijkt uit het antwoord van minister van Mobiliteit Elke Van den Brandt (Groen) op een schriftelijke vraag van Bob De Brabandere, Vlaams Belang-fractieleider in het Brussels Parlement. “Het is onaanvaardbaar dat de belastingbetaler opdraait voor de schade veroorzaakt door extreemlinkse relschoppers. De verantwoordelijken moeten geïdentificeerd en financieel aansprakelijk worden gesteld”, klinkt het. 

Twee maanden na de betoging die via de zes tunnels tussen Madou en Hallepoort liep, staan nog steeds talloze revolutionaire en antifascistische graffitiboodschappen te lezen op de tunnelwanden. Wie in de file staat kan zelfs moordoproepen aan het adres van de regering lezen. “Ontoelaatbaar vandalisme van extreemlinkse signatuur dat men gewoon heeft laten begaan tijdens de betoging”, zegt De Brabandere. “Niet alleen wordt het vandalisme zo genormaliseerd, ook moeten de Brusselse belastingbetalers opdraaien voor die kosten: 1.253.160,25 euro incl. btw volgens Brussel Mobiliteit”. 

“1,25 miljoen euro schade, nul daders opgepakt. Alweer een slag in het gezicht van de belastingbetaler”

Dat het vandalisme en de graffiti aan de tunnels tot op heden niet werd hersteld, is te wijten aan een besparingsoperatie bij Brussel Mobiliteit. Volgens de gewestelijke overheidsdienst trekken erg veel betogingen door de hoofdstad. Telkens het vandalisme herstellen zou duurder uitkomen dan punctuele schoonmaakrondes te organiseren.  Een redenering die bij het Vlaams Belang op weinig begrip kan rekenen: “Dat de Brusselse regering zuinig omspringt met belastinggeld is een goede zaak, maar niet als dat betekent dat fundamenteel onderhoud wordt verwaarloosd”, stelt De Brabandere. “Een verzorgde en propere stad draagt bij aan het veiligheidsgevoel en het algemene imago. Dat besef lijkt volledig zoek.”

Tot slot laat Brussel Mobiliteit weten dat er klacht werd ingediend bij de politie. Op heden zijn er nog geen verantwoordelijken geïdentificeerd. Voor het Vlaams Belang zijn de daders niet verder te zoeken dan de antifascistische kringen. “Keer op keer dat deze extreemlinkse extremisten mee demonstreren, zaaien ze chaos, geweld en vernieling. Daarom horen ze ook op de terreurlijst”, besluit De Brabandere. “Maar ook bij de Brusselse regering moet er snel werk worden gemaakt van een doortastende aanpak tegen vandalisme tijdens demonstraties. De huidige ‘strategie’ is een vrijgeleide voor verdere verloedering, laat de daders ongestraft vernielen en kost de belastingbetaler nogmaals een berg geld. Onze stad verdient beter.”