Franckens plannen voor 40.000 manschappen zijn ongeloofwaardig

Voor het Vlaams Belang zijn de plannen van minister van Defensie Theo Francken (N-VA) om tot een Belgisch leger te komen van meer dan 40.000 personeelsleden niets meer dan een loze aankondiging. “Francken doet stoere aankondigingen, maar heeft geen concreet plan om het personeelsbestand effectief op te krikken”, zegt Kamerlid Annick Ponthier. “Hij zet het beleid van Ludivine Dedonder (PS) gewoon voort. Die rekruteerde wel, maar de militairen kwamen binnen langs de voordeur en verlieten de organisatie langs de achterdeur.”
Eén van de maatregelen uit de beleidsverklaring van Francken is het opkrikken van het personeelsbestand. Dat zou moeten stijgen naar 29.000 militairen en 5.700 burgers. Met de reservisten erbij zou het totale aantal dan boven de 40.000 eenheden uitkomen. “De grote vraag bij die grote ambitie en bij dat mooie voornemen blijft uiteraard waar die manschappen dan wel gevonden moeten worden”, aldus Ponthier. “Wetende dat vier op de tien militairen al tijdens hun vorming het leger weer uitzwaaien, is het doel van 40.000 eenvoudigweg onhaalbaar.”
“In Franckens beleidsverklaring is het vaagheid troef”
“Daarnaast zal, ook volgens de vakbonden, de geplande pensioenhervorming in het leger een heuse leegloop veroorzaken”, gaat Ponthier verder. “En in Franckens beleidsverklaring staan wel veel algemene, vage aankondigingen, maar staat geen enkele concrete maatregel om die uitval te doen stoppen. Het personeelsverloop zal door zijn pensioenhervorming alleen maar stijgen.”
Ponthier voegt daaraan toe dat een vrijwillige dienst slechts een doekje voor het bloeden zal zijn. “Met 500 plaatsen vanaf 2026 en jaarlijks 1000 extra vanaf 2028 is Franckens vrijwillige dienst gewoon een lege doos. Met onze voorstellen betreffende een verplichte burgerdienst zou dat uiteraard een veelvoud zijn.”
Om tot een waardige versterking van het personeelsbestand te komen, is volgens het Vlaams Belang ook een grondige hervorming van het statuut van de militair nodig. “Ook dat missen we in de beleidsplannen van Francken. Enkel mits zo’n hervorming die rekening houdt met de specifieke aard van het militair beroep, maken we Defensie aantrekkelijker als werkgever.”
Het Kamerlid heeft ook nog een slotbedenking bij de wens van Francken: “Niet iedereen is geschikt voor een job bij het leger en velen zullen solliciteren met de verkeerde verwachtingen. Hoe hoog de nood voor nieuwe manschappen ook is, we moeten absoluut blijven waken over de kwaliteit van de rekruteringen en dus van de mensen die een wapen in handen zullen krijgen.”